2015. március 31., kedd

Digitális tananyag készítése

A következőkben az általam készített digitális tanagyagot szeretném bemutatni.
Az anyagot angolórára készítettem, a tanítandó témakör az otthon, szobák, bútorok lettek, melyet teljesen új anyagként vezetnék be a diákoknak. A tananyag első fele ismeretátadás, a második felében pedig gyakorlásra kerülhet sor.

A teljes anyagot a következő linken találjátok: https://drive.google.com/file/d/0ByMyoH4UZp7ZSUwtM1VyRWg3SDg/view?usp=sharing

1. dia

Az első dia kezdőképként jelenik meg az óra első pár percében, a téma felvezetése alatt. Hangulatkeltő, gondolatébresztő szerepe lehet.

2. dia

A második diával kezdődik az új ismeretek közvetítése. Itt egy ház rajza látható, benne a különböző szobák, helységek. A tanár az ábra segítségével mutathatja be a diákoknak az angol megnevezéseket.


3. dia

A következő dián már egy részletesebb ház képe látható, itt már fókuszba kerül a berendezés, berendezési tárgyak angol megfelelője is. A dia szerepe itt még szintén a szemléltetés, a memorizálás elősegítése. Az utóbbi két diát egyéb, digitális táblától független feladat is kísérheti.

4. dia

A feladat a leírtak alapján rajzot készíteni az elmesélt szobáról, majd összevetni a rajzot a társak ábráival. Az új szavakat kiemeltem, hogy ezzel hívjam fel rájuk a figyelmet. A feladat az új szavak ismétlésén kívül az olvasásértést is fejleszti. Ugyancsak ezen a dián kerítettem sort az előírt link beszúrására is: a ház vagy sátor képére kattintva egy weboldal jelenik meg, ahol szintén az adott témakörben játszhatnak a gyerekek egy csoportos kvízjátékot.

5. dia

A beszúrt videó helye. Ebben a videóban egy kislány meséli el a kisfiúnak a babaháza felépítését, ezzel ismételve át az új szókincset. A gyerekek feladata, hogy minél több berendezési tárgy nevét megjegyezzék a videóból. (A videó egyébként youtuberól származik, letöltés majd konvertálás útján került a feladatsorba)

6. dia

Egy általam készített feladat. A hátteret egy üres szoba képe adja, a tárgyakat mozgathatóvá tettem,így a gyerekek tetszés szerint berendezhetik a hálószobát, majd ezt követően az előzetes nyelvtani tudásukat használva (There is / There are) kell a szobáról párokban beszélgetniük. 

7. dia

Az óra végére tervezett feladat, itt a cél az új szókincs további elmélyítése. A számlálót elindítva minden gyereknek 10 másodperce van arra, hogy felsorolja a dobókocka által kiadott helység bútorait. 

8. dia

Az utolsó feladat egy könnyed levezető játék, az akasztófa. Bútorok és helységek nevét kell a tanulóknak kitalálni a szokott módszerrel. 


Reflexió:

A feladat elkészítése viszonylag egyszerűen ment, ebben természetesen közrejátszott az is, hogy már ezelőtt is készítettem digitális táblás feladatsorokat, így egyáltalán nem volt idegen számomra a felület, valamivel gyorsabban is készen lettem, mint az előző feladatsorok alkalmával. A feladatok kitalálása és a részletekkel való munka (megfelelő képek megtalálása, letöltése, videó konvertálása) több időt vett el, mint maga a megszerkesztés. A feladatsor készítése közben egyre lelkesebb lettem, így tulajdonképpen még élveztem is az ezzel való foglalatosságot. Biztos vagyok benne, hogy a későbbiekben is készíteni fogok ilyen anyagokat az óráimra, ha nem is minden témakörhöz, de viszonylag gyakran. Nagyon hatásosnak tartom a digitális anyagok használatát, a magántanítványaimon is észrevettem már, hogy sokkal szívesebben dolgoznak, hogyha valamilyen interaktív, internetes vagy számítógépes körítésben kapják a tananyagot. Ilyenkor legtöbbször úgy érzik, hogy nem is tanulnak, hanem csak játszanak, ami mindenképpen elősegíti a haladást. Így tehát, ahogy mondtam, törekedni fogok továbbra is az ilyen tananyagok készítésére és felhasználására, amennyire az időm engedni fogja.

2015. március 10., kedd

Online fogalomtérkép

Feladatom egy online fogalomtérkép készítése volt egy olyan témához, amit tanítok vagy tanítani szeretnék. Ismét az irodalom területéről választottam témát, ez pedig a romantika irodalma lett. A gondolattérkép elkészítéséhez a mindmeister.com oldal használtam, amit nagyon hasznosnak találtam. Többször készítettem már ilyen fogalomtérképet digitálisan, de ezt az oldalt még sosem próbáltam ezelőtt. Nagyon megtetszett a felület, főleg a sok formázási lehetőség és egyszerű kezelhetőség miatt, így valószínűleg többször fogom használni a programot. Az is tetszik, hogy az elkészült munkát több formátumban is lehet exportálni, letölteni. A téma kigondolása és az anyaggyűjtés után nem okozott különösebb nehézséget a feladat elvégzése, sőt, elég jól belejöttem, így elég részletesre sikerült a fogalomtérkép, szívesen folytattam volna akár még tovább is.


Mielőtt nekiláttam a munkának belenéztem a tutorial videóba, de az első percben nyilvánvalóvá vált számomra, hogy ez a program tényleg nagyon könnyen kezelhető, így nem igazán volt szükségem segítségre. Az egyetlen problémám a képek beillesztésével adódott: nagyon szerettem volna látványosabbá tenni általuk a fogalomtérképet, de valószínűleg a lassú internetkapcsolat miatt nagyon sokáig tartott volna minden képet csatolni, így ez most elmaradt.


A romantika irodalmáról készült fogalomtérképet a következő linken találjátok:

https://www.mindmeister.com/517077779/a-romantika-irodalma


Itt pedig egy kép:



2015. március 2., hétfő

Óraterv javítása

Következő, csoportos feladatunk egy óraterv közös kijavítása volt. Az óratervhez Google dokumentumban fűzhettünk hozzá különböző megjegyzéseket.

A feladat a következő linken érhető el:

https://docs.google.com/document/d/1BQfJc5ZqKuB3K4Jub_Ijln6MsFHfkmRw0Ob-Umr0Q30/edit?usp=sharing


Reflexió:

Eleinte aggódtam ugyan, hogy a csoportos munka során majd elvesszük egymás elől a feladatokat, de végül is annyi kommentálható résszel volt tele a dokumentum, hogy mindenkinek jutott bőven. Maga az óraterv összességében nekem egyáltalán nem tetszett, következetlen volt mind a helyesírásban, mind a megfogalmazásban, de még a szerkesztésben is. Emiatt viszonylag egyszerű volt kiszúrni a hibákat, hiszen nem mondható el, hogy professzionális munkáról lenne szó, ahol nagyítóval kell kutatni esetleges problémák után. Eddig még nem szerkesztettem Google dokumentumot másokkal közösen, de nagyon tetszik ez a fajta összedolgozás, így valószínű, hogy a jövőben többször fogom alkalmazni.